2 Şubat 2010 Salı

"Hayır" demeyi öğrenmek


Hepimizin hayır diyemediği anlar mutlaka olmuştur. Ayıp olacak derdiyle birisine hayır diyememek. Bize yanlış gelse de arkadaşımızı, eşimizi, çocuklarımızı kırmamak adına hayır diyememek...

En kolay hayır diyenlere bakın, çocuklar olduğunu göreceksiniz (özellikle de 2 yaş civarındaki). Hayır diyebilmek bir onur işidir. Herkesin cesaret edemediği, söyleyemediği bir kelimeyi söylemeylemidir.

Bunu gerçekten yapmak istiyor muyum, yoksa sadece başka birini memnun etmeye mi çalışıyorum?

Katkım karşılığında ne elde edeceğim?

Eğer bunu yapmaya karar verirsem, bu ödüllendirici olarak mı devam edecek yoksa bunaltıcı bir yük mü olacak?

Sınırlarınızı koruyun. Saygı duyulmaya, fikrinizi değiştirmeye ve hayır
demeye hakkınız var. Sınırlarınızı korumanıza karşınızdakinin vereceği tepkiye hazırlıklı olun. Karşınızdaki düşmanca davranışlar gösterebilir, sizi utangaçlıkla, onu yönlendirdiğinizle ilgili suçlayabilir. Ancak onun davranışı ya da tepkisinden siz sorumlu değilsiniz. Eğer değer verdiğiniz biriyse, ona yardım edebilirsiniz ancak kendinizi ondan sorumlu hissetmek zorunda değilsiniz.

Kendi kararlarınızda her türlü hakka sahipsiniz. Zaman isteyin. Karar veremiyorsanız, aceleyle emin olmadığınız bir şeye kalkışmayın. Ne istediğinizden emin değilseniz, karşınızdakinden size saygı göstermesini, zaman vermesini isteyin.

Sıkıntı çekmek yerine hayır demesini öğrenmek, stresleri bir hayli azaltıp engelliyor. Çok üzgünüm ama ..." demeden "Hayır" demeyi öğrenin. "Çok üzgünüm ama ..." tarzı ifadeler sizin sağlam basmanızı engeller ve diğer insanları, sizin suçluluk duygularınız üzerinde oynamalarına doğru yönlendirir.

Etrafınızda "Hayır" diyebilen birileri varsa onları daha yakından tanımak için gayret sarfedin. Çünkü onlar çok zor anların arkasında durmayı bilen, cesaretli insanlardır.

3 yorum:

 1. Hayır diyebilmeyi henüz bir sene önce öğrendim.

  yok o kırılacak yok bu kırılacak yeteeeer :)

  artık özgürce yaşayabiliyorum istemediğim yere gitmiyorum.istemediğim kişi ile konuşmuyorum.kişi boş ve luzumsuz konuşuyorsa onu dinlemediğimi başka şeylerle meşgul olarak gösteriyorum.

  oh be hayır diyebilmek ne güzel

  sağol canım çok güzel bir paylaşım.

  YanıtlaSil
 2. Sen de sağol canım... Ben de hayır diyemeyenlerdendim ve hep bu durumdan rahatsızlık duydum. Şimdilerdeyse tam olarak uygulayamasamda, eskisi gibi herşeye EVET yok. Yaşam HAYIRlarla daha da güzel :)

  YanıtlaSil
 3. ya ben neden hayır diyemiyom

  YanıtlaSil