22 Mart 2010 Pazartesi

Sinemada ♥ UNUTULMAZLAR 6


Grease (1978)
Defalarca izlediğimi hatırlıyorum. Ve emin olun bugün bile izlerken o ilk günkü çoşkumdan hiç bir şey yitirmediğimi hissediyorum. Grease'in büyüsü bu olsa gerek.
Coşkusu, gençlik ruhu, renk, kostüm ve danslarında ki estetik ve uyumla kuşakları kucaklaya bilecek potansiyele sahip. Yıllar geçse bile bana ve benim kuşağın bir kısmına gençliğin dinamizm ve çoşkusunu her daim hatırlatacak başarılı bir kült film.
Oyuncular ise, diyecek söz yok zaten o zamanın serseri gençlik tiplemesini çok iyi yansıtmışlar hele John Travolta'nın yürüyüşü görülmeye değer:)
İzlemeyenler için Filmin Konusu: 1950’lerde geçen filmin öyküsü, bir grup liseli Amerikan gencinin gündelik hayatlarını, müzikli ve neşeli bir şekilde anlatır. Öykünün merkezinde Danny ve Sandy’nin ilişkisi vardır. Danny ve Sandy yaz tatillerinde birbirlerini tanımış ve aşk yaşamış bir çifttir. Tatil bitince ve okullar açılınca ayrıldıklarını düşünürler. Oysa o sene Sandy de Danny’nin okuluna gelecektir. Ama sorun şudur ki: Danny yaz tatilindeki gibi kibar ve romantik biri değildir. En azından çevresinde öyle tanınmamaktadır. Danny okulun en fırlama gençlerinin oluşturduğu bir çete olan T’Birds’ün lideri konumundadır neredeyse. Sandy, yaz tatilinde tanıdığı Danny’nin çok dışında bir Danny ile karşılaşır.

1 yorum: